Med denne deal får du i alt 12 meget velsmagende vine fra det prisvindende vinbryggeri, Isidro Milagro, i Tierra De Castilla, Spanien. Udvalget består af 6 flasker rødvin, 3 rosévine og 3 hvidvine. Vinbryggeriet er meget omhyggelige med deres produktion af vin og vælger nøje deres druer, hvorfor de også vandt guld for deres kvalitetsvine i Berlin i 2014. Nyd derfor disse lækre kvalitetsvine til enhver lejlighed.
Cal y Cantos rødvin:
Rødvinens drue er af sorten syrah og er en blå drue fuld af karakter, med en fyldig og mørk smag. Den unge rødvin har en klar kirsebærfarve og med dens bløde og søde smag, er den perfekt til en god middag, serveret med al slags kød og ost. Rødvinen der har en kraftig aroma af røde frugter, nydes optimalt til en temperatur på 14-16ºc.
Årgang: 2017
Alkoholprocent: 13% +/- 0,5
Cal y Cantos rosévin:
Denne rosé er også af druesorten syrah og har en jordbærfarve. Rosévinen dufter friskt og frugtagtig. Den lækre rosévin har desuden en frisk smag og er perfekt til lette forretter, hvor der serveres seafood og diverse risretter. Rosévinen kan med fordel nydes til en temperatur på 7-9ºc.
Årgang: 2017
Alkoholprocent: 12,5% +/- 0,5
Cal y Cantos hvidvin:
Hvidvinens druesort er af sorten verdejo - også kaldet ´den grønne dure´ - og egner sig generelt bedst som ung vin. Hvidvinen har en gullig farve med et grønt skær og en frisk duft af tropisk frugt. Hvidvinen er meget frisk og har en blød og frugtagtig smag. Hvidvinen kan nydes til en let middag, hvor seafood, grøntsager og frugt indgår, og smager bedst ved en temperatur på 7-9ºc.
Årgang: 2017
Alkoholprocent: 12,5% +/- 0,5
DET FÅR DU:
DEALPRIS 499 kr. inkl. levering
Normalpris 968 kr. inkl. levering
Normalprisen er bekræftet af leverandøren
Find flere tilbud i kategorien Vin og spiritus